Sıcak Gelişme: SEC’in Kripto Sorumlusu Başkanı İstifa Etti!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, bugün öneli bir istifayla sarsıldı. SEC’in İcra Bölümü’ndeki Kripto Varlık ve Siber Birimi’nin başkanı David Hirsch, yaklaşık dokuz yılın ardından kurumdan ayrıldı. Bu da SEC’te Ladan Stewart’tan sonra yaprak dökümünün devam ettiğini gösteriyor.

SEC’te yaprak dökümü: Kriptodan sorumlu başkan ayrıldı!

Sıcak bir gelişmede, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu‘nun İcra Bölümündeki Kripto Varlık ve Siber Biriminin başkanı, yaklaşık dokuz yılın ardından kurumdan ayrıldı. David Hirsch sosyal link platformu LinkedIn’de konu hakkında ayrılışını duyurdu. Bu bağlamda Hirsch, “Geçtiğimiz Cuma günü, neredeyse 9 yılın ardından SEC’teki son günümdü. Bu süre zarfında, Fort Worth Bölge Ofisi’nde personel avukatı olarak kuruma katıldığımda hayal ettiğimden çok daha karmaşık, zorlu soruşturmalar ve konular üzerinde çalışma fırsatım oldu.” dedi.

Bu arada Hirsch, SEC’teki çalışmalarının arkasında olduğunu belirtti. Hirsch, “Liderlik etme ayrıcalığına sahip olduğum Kripto Varlıkları ve Siber Birim ekibi tarafından yapılan tarihi çalışmalardan özellikle gurur duyuyorum” diye ekledi. Hirsch gelecek planları hakkında herhangi bir ayrıntı vermedi. Ancak bir aradan sonra daha fazla ayrıntı paylaşacağını kaydetti. Hirsch, SEC’e katılmadan önce NYU Center for Cybersecurity’de yasal danışma kurulu üyesiydi.

SEC’in kripto para dünyasındaki önemli rolü!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere kripto, bu yılki başkanlık seçimleri öncesinde ABD’de giderek daha sıcak bir siyasi konu haline geliyor. Bir diğer tarafta ise SEC’in odak noktalarından birisi olmaya devam ediyor. SEC’in tutumu nedeniyle Başkanı Gary Gensler, uzun zamandır kripto destekçileri arasında düşmanca bir figür. Diğer yandan, kurum kısa bir süre önce Ethereum borsa yatırım fonlarını onaylamaları için milletvekillerinin baskısı altına girdi.

Bu arada David Hirsch, kripto alanında SEC’ten ayrılın ilk kişi değil. Ripple ve Coinbase’e karşı yüksek profilli davalar açmasıyla tanınan eski bir avukat olan Ladan Stewart da bu yıl içinde SEC’in icra bölümünden ayrıldı. Stewart, sekiz yıl SEC’te çalışmıştı. Ayrıldıktan sonra White & Case LLP hukuk firmasına ortak olarak katıldı.

SEC, Ripple’ın daha düşük bir ceza teklifini reddetti

SEC, Ripple Labs’ın daha düşük bir ceza talep etmesini reddetti. Ayrıca, Terraform Labs ile yaptığı anlaşmayı karşılaştıramayacağını söyledi. Ripple, SEC’in önerdiği 876,3 milyon dolarlık sivil cezadan çok daha düşük bir ceza talep etti. Ancak SEC, Ripple’ın bu talebinin yeterli olmadığını belirtti. SEC’in Terraform Labs ile yaptığı 4,5 milyar dolarlık anlaşmanın, firmanın iflas ettiği, yatırımcılara para iadesi yapmayı kabul ettiği ve liderlerini kovduğu için yapıldığını savundu. Ripple ise bu tür yardımları kabul etmediğini ifade etti. SEC ayrıca, Ripple’ın Terraform’un 420 milyon dolarlık cezasının şirketin brüt satışlarının sadece yaklaşık %1,27’si olduğunu söylemenin doğru bir karşılaştırma olmadığını kaydetti. SEC, Ripple’ın daha düşük bir ceza talebinin reddedilmesini savundu.

Düzenleyici kurum SEC, Terraform ve Ripple’a yönelik cezalarını belirledi. Terraform’un “ihlal davranışının brüt karına” dayalı ceza tutarı, yaklaşık %12’lik oranla 3,5 milyar dolar oldu. Ripple’a ise bu oranın uygulanması halinde sivil cezasının 102,6 milyon dolar olacağı savunuldu. SEC, Ripple için toplamda 2 milyar doları aşan ceza önerisinde bulundu. Bu cezanın içerisinde ihtiyati faiz, medeni ceza ve disgorgement yer alıyor. SEC, Ripple’ın kayıtsız menkul kıymetler sattığını iddia ediyor ve bu iddiayı Torres’in Temmuz 2023 kararında kabul etti. Ancak Ripple, sadece kurumsal yatırımcılara satış yaptığını savunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x