Sinan Ateş davasının 4. duruşması: Ayşe Ateş’ten suçlamalar

 

HANDE ATILGAN/ANKARA-  Ateş’in yakınları, MHP Genel Başkan Yardımcısı İzzet Ulvi Yönter, Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, Mersin eski Milletvekili Olcay Kılavuz ve Ülkü Ocakları Genel Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım’a yönelik suçlamalarda bulundu. 

‘BENİ DE ÖLDÜRECEKLER’

Sinan Ateş’in eşi Ayşe Ateş, duruşma öncesi, “Kovuşturma genişlemesin diye irade gösteriliyor. Burada karanlığı gördükten sonra yargıda emniyette medyada bu kadar güce sahip bu karanlığın, konuşsam da konuşmasam da beni öldüreceğine ikna oldum” dedi. Ateş, özetle şunları söyledi:  “Üç gündür burada tiyatro oynuyorsunuz. Eray Özyağci, Doğukan Çep kiralık katillerdir. ‘Beni öldürtmek için katil arıyorlarmış, kapı kapı geziyorlarmış’ dedi Sinan bana. Benim eşim de Ülkü Ocakları Başkanlığı yaptı, başkanın haberi olmadan tuvalete bile gitmezler. Bu işi tetikleyen Mersin olayıdır. Sinan’a ‘ikimiz de memuruz, bırak bu işleri’ dedim; ‘devletim beni korur’ dedi. Sinan zamanında birilerini dövdürdü. ‘Sana bunlar yakışmıyor’ dedim. ‘Eğer yapmazsam bana da ceza keserler’ dedi. Sonra apar topar Ülkü Ocakları Başkanlığından alındı.” Duruşmaları takip eden CHP lideri Özgür Özel de verilen arada “Bu mızrak bu çuvala artık sığmaz” tepkisini gösterdi.

‘Tutanak gerçeğe aykırı’ itirazı

Sinan Ateş’in öldürülmesine ilişkin soruşturmada görev alan dönemin Ankara Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdür Yardımcısı Kerem Gökay Öner, şüphelilerden Tolgahan Demirbaş’ı yakalama tutanağıyla ilgili ‘gerçeğe aykırı olarak düzenlendiği’ iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu. Dilekçede tutanak düzenleyen kamu görevlilerinin tespit edilerek haklarında kamu davası açılmasının talep edildi. Dilekçede ‘sosyal medyada gazeteciler aracılığıyla servis edilen tutanağın olay gününü doğru yansıtmadığı, yakalama işlemlerini gerçekleştiren kişiler dışında tutanağın tutulduğu’ öne sürüldü. – AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x