İsmailağa liderinin cenazesindeki o bayrak ne anlama geliyor

Önceki gün rahatsızlığı nedeniyle hastaneye kaldırılan 94 yaşındaki İsmailağa Cemaati lideri Hasan Kılıç dün hayatını kaybetti. Cemaatin kurucusu Mahmut Ustaosmanoğlu’nun yerine geçen Hasan Kılıç için İstanbul’daki Fatih Camii’nde cenaze töreni düzenlendi.

Törende Kılıç’ın tabutu üzerindeki bayrak dikkat çekti. Bu bayrak bazı kaynaklarda belirtildiği gibi “hilafet bayrağının” tanımlamasına uygun şekilde yeşil bir zemin üzerine beyaz bir hilal ve yıldızdan oluşuyordu.

Erdoğan, 23 Nisan nedeniyle bulunduğu Ankara’dan İstanbul’a gelerek Kılıç’ın cenaze törenine katıldı.

Törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile beraber Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici ve AKP İstanbul Milletvekili Adil Karaismailoğlu da yer aldı. Cenaze namazının ardından Kılıç’ın tabutunu Erdoğan’ın da omuzladığı görüldü.

Hasan Kılıç, Mahmud Efendi’nin vefatı sonrasında İsmailağa Cemaati’nin liderlik görevini üstlenmişti.

İsmailağa Cemaati lideri Hasan Kılıç’ın cenazesinin Edirnekapı’da bulunan sakız ağacı mezarlığına defnedileceği bildirildi

Recep Tayyip Erdoğan, Hasan Kılıç’ın vefat haberinin ardından “Merhum Hasan Efendi ile kısa bir süre önce yüz yüze görüşmüş, kendisinin hayır duasını almıştık. Rabbim, ruhunu şad, mekanını cennet eylesin diyorum. Kıymetli hocamızın ailesine, yakınlarına, talebelerine ve tüm İsmailağa camiasına başsağlığı diliyorum.” dedi.

HİLAFET BAYRAĞI NEDİR?

Hilafet bayrağı, yeşil bir zemin üzerine beyaz bir hilal ve yıldızdan oluşur. Yeşil, İslam’ın sembolik rengi olarak kabul edilirken, hilal ve yıldız İslam’ın inançlarını temsil eder. Hilal, yeni başlangıçları ve büyümeyi, yıldız ise İslam’ın ışığını ve yolunu temsil eder.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x