İnternetten tatil paketi alanlar dikkat. Bu detayı atlayanların bayramı rezil olacak

Hem 9 günlük bayram tatilini değerlendirmek hem de tatil rezervasyonları önceden yaparak indirim kazanmak isteyen binlerce vatandaş internetteki tatil şirketlerine yöneldi.

Uzmanlar ise tatil paketlerini internet üzerinden alan vatandaşları güvenlik sorunlarına karşı ardı ardına uyarmaya başladı.

İstanbul Aydın Üniversitesi Kurumsal İletişim Direktörü ve Sosyal Medya Araştırmacısı Ümit Sanlav, internet üzerinden alınan paketlerde dolandırılma riskine dikkat çekti.

Dolandırıcıların iyice uzmanlaştığını belirten Ümit Sanlav, toplumun duyarlılıklarını, ihtiyaçlarını ve eğilimlerini inceleyen internet dolandırıcılarının şu sıralar tatil rezervasyonu yapan vatandaşları hedef aldığını vurguladı. Ümit Sanlav, tatil paketi alırken yapılmaması gerekenleri sıraladı.

ONLINE ACENTELERİN VE TESİSLERİN GERÇEKLİĞİNİ ARAŞTIRIN

Ümit Sanlav, tatil rezervasyonu yapmadan önce vatandaşların hem acentenin hem de otelin gerçekte var oluş olmadığını araştırmaları gerektiğini söyledi. Ümit Sanlav söz konusu sitenin alan adının yazıldığı adres çubuğunun yanında bulunan site bilgilerini görüntüle seçeneğinin tıklanması halinde birçok bilgi edinebileceğini vurguladı.

HİZMET VE FİYATlLAR ARASINDA DENGESİZLİK İPUCU

Ümit Sanlav, ucuzluk kriterini ön planda tutan vatandaşların genellikle dolandırıldığını belirterek hizmet ve fiyat dengesinin önemine dikkat çekti. Ümit Sanlav, vatandaşların pansiyon ücretleri ile 5 yıldızlı otellerden oda kiralayamayacaklarını bilerek hareket etmelerini ve vadedilen hizmet ile diğer muadil tesislerdeki fiyatın karşılaştırılması gerektiğini söyledi.

TESİS VE ACENTELER HAKKKIDAKİ ŞİKAYETERİ İNCELEYİN

Ümit Sanlav, önceden yapılmış şikayetlerin incelenmesi halinde vatandaşların gidecekleri tesis hakkında önemli veriler elde edebileceğini hatırlattı.

ÇAPRAZ TEYİT ALIN

Karar kıldığınız hizmeti almadan önce belirlediğiniz oteli arayarak, aracı acente ile çalışıp çalışmadıklarını sorabilirsiniz. Diğer yandan Ümit Sanlav sosyal medya ve internette en fazla dijital marketinge bütçe harcayan şirketlerin her zaman aramalarda ön sıraya çıktığını vurgulayarak bunun bir kalite kriteri olmadığını söyledi.

Ümit Sanlav, otele hareket etmeden önce mutlaka arayarak rezervasyonun kontrol edilmesinin önemli olduğuna işaret etti.

“HIRSIZA DAVETİYE ÇIKARMAYIN”

Sosyal medyadaki anlık veri paylaşımlarının hayatımızı renklendirirken aynı zamanda kişisel güvenliği de tehdit edebileceğini söyleyen Ümit Sanlav, tatil sırasında yapılan paylaşımların hırsızlara açık bir davetiye çıkarabileceği konusunda da uyarılarda bulundu.

SOSYAL MEDYADA HANGİ ÖNLEMLER ALINABİLİR

Ümit Sanlav sosyal medyada dikkat edilmesi gereken bazı önemli ipuçlarını sıraladı.

Gizlilik Ayarları: Profilinizi kısıtlayarak sadece arkadaşlarınızın görebileceği şekilde ayarlayın.

Konum Bilgisi: Fotoğraf veya durum güncellemelerinde konum bilgisi vermeyin.

Zamanlama: Tatildeyken nerede olduğunuzu paylaşmak yerine tatil dönüşü paylaşım yapın. Özellikle hava alanı ve uçak paylaşımı yapmayın.

Paylaşım İçeriği: Paylaşım yaparken oturduğunuz evin nerede olduğunu anlatabilecek bilgi ve görüntüleri paylaşmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x