Büyüme rakamları açıklanacak! Dolar ve euro sakin…

Türkiye’nin 2. çeyrek büyüme rakamlarının açıklanacağı güne dolar 26,70 TL’den başlarken, Euro ise 29,18 TL’den başladı.

Bugün Türkiye’nin büyüme rakamlarının yanı sıra iki kritik veri daha gelecek. Euro bölgesi enflasyon verisi ve ABD kişisel gelir ve harcamalar da piyasanın takibinde olacak.

BÜYÜME BEKLENTİSİ
TÜİK bugün saat 10:00’da Türkiye ekonomisinin “Nisan – Mayıs – Haziran” dönemini kapsayan 2. çeyrek büyüme rakamlarını açıklayacak. Deprem sonrası kamunun yaptığı yaraları sarma harcamaları ve seçim döneminin de etkisiyle yüzde 3 ila 3,5 arasında büyümesi bekleniyor. AA anketinde ekonomistler yüzde 3,32 beklerken, Reuters anketine katılan ekonomistler ise yüzde 3,5 büyüme bekliyor. 

TCMB, aldığı KKM kararıyla Türk Lirası’nı daha cazip kılma çabaları devam ediyor. Merkez Bankası, geçtiğimiz hafta beklentilerden fazla 750 baz puan faiz artırımına giderek yüzde 25’e yükseltti. Kararın ardından dolar kuru 27,2 TL’den, 25 TL’lere kadar geriledi. Ancak kur daha 26 TL seviyelerine yükselerek burada yatay seyire geçiş yaptı. 

Faiz kararı öncesinde KKM kararının etkisi de izlenmeye devam ediyor. Bankalar müşterilerinin Türk Lirası’na geçişi hızlandırmak için mevduat faizlerini yüzde 35-37 aralığında başlattı. 

Öte yandan Orta Vadeli Program’ın önümüzdeki hafta pazartesi günü gerçekleşecek kabine toplantısının ardından son şeklinin verilmesiyle birlikte açıklanması bekleniyor.

Bugün ABD’de Fed’in yakından takip ettiği ABD kişisel harcamalar ve maaş artışları takip edilecek. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x